Pierwsza w Polsce licencja ASI wydana przez KNF

 

Z przyjemnością informujemy, że Kancelaria Dubiński Jeleński Masiarz i Wspólnicy sp.k. z sukcesem przeprowadziła pierwsze w Polsce postępowanie przed Komisją Nadzoru Finansowego w przedmiocie wydania zezwolenia na wykonywanie działalności Zarządzającego Alternatywną Spółką Inwestycyjną (ZASI).

Przepisy prawa wprowadzające do krajowego porządku prawnego instytucję alternatywnej spółki inwestycyjne (ASI) oraz ZASI weszły w życie w czerwcu 2016 roku.  W ubiegłym tygodniu podmiot obsługiwany przez Kancelarię otrzymał pierwszą w Polsce licencję ZASI. Pionierski charakter postępowania przed Komisją Nadzoru Finansowego związany był z koniecznością działania w oparciu o przepisy prawa dotychczas nie stosowane przez żaden inny podmiot.

Wydana w postępowaniu decyzja Komisji Nadzoru Finansowego jest pierwszą tego rodzaju licencją w Polsce. Pozostali działający na rynku krajowym ZASI ze względu na niską wartość zarządzanych aktywów (poniżej 100 000 000 euro) korzystają z ustawowego zwolnienia i prowadzą działalność w załagodzonym reżimie nadzorczym – bez zezwolenia, lecz na podstawie wpisu do prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego rejestru ZASI.

W ramach Zespołu Rynków Kapitałowych doradzamy naszym Klientom we wszystkich postępowaniach prowadzonych przed Komisją Nadzoru Finansowego, w tym w zakresie alternatywnych spółek inwestycyjnych oraz zarządzających alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi.